Forum Lossehelin Strona Główna
 Forum
¤  Forum Lossehelin Strona Główna
¤  Zobacz posty od ostatniej wizyty
¤  Zobacz swoje posty
¤  Zobacz posty bez odpowiedzi
Lossehelin
"Welcome To The Forgotten Land Full Of Our Forgotten Dreams"
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie  RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 
+ Fantastyka - informacje ogólne +

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lossehelin Strona Główna -> ...::Fantastyka i rpg::... Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
+ Fantastyka - informacje ogólne +

Jaki jest Twój ulubiony dział fantastyki?
science-fiction
0%
 0%  [ 0 ]
fantasy
75%
 75%  [ 6 ]
horror
0%
 0%  [ 0 ]
wszystkie w większym bądź mniejszym stopniu
25%
 25%  [ 2 ]
żaden
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 8

Autor Wiadomość
Makoto
Pani Władca Polihistor Ekstrawertyk




Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 3726
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lothlórien

PostWysłany: Sob 1:15, 24 Mar 2007    Temat postu: + Fantastyka - informacje ogólne +
 
Fantastyka

Z literaturą fantastyczną czy filmami o tej tematyce mamy do czynienia dość często, dlatego sądzę, że ogólna definicja, czym jest fantastyka, nie powinna stanowić większego problemu. Najprościej mówiąc, jest to dziedzina różnorodnych rodzajów sztuki, charakteryzująca się ogromną swobodą w zakresie kreowania świata przedstawionego oraz bohaterów. Fantastyka umożliwia tworzenie kompletnie wymyślonego i niepowtarzalnego świata (LOTR spod pióra Tolkiena), jak również może opierać się na autentycznej historii bądź miejscu (Trylogia o Reynevanie Sapkowskiego). Istnieje kilka rodzajów fantastyki:
- fantastyka naukowa (tzw. science-fiction)
- fantasy
- horror





Fantastyka naukowa
Główną cechą fantastyki naukowej jest czas akcji, który zazwyczaj dzieje się w przyszłości. Fabuła science-fiction jest oparta najczęściej na przewidywanych lub oczekiwanych osiągnięciach nauki oraz techniki. W typowym utworze fantastyczno-naukowym mamy więc do czynienia ze statkami kosmicznymi, mutantami, robotami, wehikułami czasu etc. Historia literatury science-fiction nie jest długa, patrząc z perspektywy powstania innych gatunków literackich. Jej początki sięgają pierwszej połowy XIX wieku, gdy przełomu w dziedzinie literatury dokonała Mary Shelley, publikując swą kultową powieść Frankenstein. Prawdziwy rozwój twórczości science-fiction pojawił się jednak kilkadziesiąt lat później, bo w drugiej połowie XIX wieku. Wówczas obserwowano większe zainteresowanie nauką i techniką, a tym samym snuto domysły dotyczące czekającej nas przyszłości wśród najnowocześniejszych (ówcześnie) urządzeń. Do najważniejszych autorów możemy zaliczyć Juliusza Verne (nazywanego "dziadkiem science-fiction"), Stanisława Lema, Jamesa White, Andrzeja Drzewińskiego, Neala Stephensona.

Ważną rolę w kanonie fantastyki naukowej odegrał także film. Sądzę, że wszyscy choć słyszeli o Gwiezdnych Wojnach reżyserii George'a Lucasa, bądź Odysei Kosmicznej 2001 Stanleya Kubricka.

Science-fiction to nie tylko literatura i kino - to także malarstwo i grafika. Do najwybitniejszych malarzy należy Jim Burns.




Fantasy
Fantasy jest chyba jedną z najbardziej utożsamianych z ogólnym pojęciem fantastyki gatunków literackich. Równocześnie stanowi tak obszerny zakres treści, że podzielono ją na kilka grup, które de facto nie różnią się ideami propagowanymi przez autora, a jedynie stylem pisania, źródłem inspiracji bądź klimatem (mrocznym, baśniowym etc). Dziedzina fantasy charakteryzuje się tym, że utwory tego gatunku są najczęściej umiejscowione w fikcyjnym świecie, w którym poza zwykłymi prawami fizyki i biologii działa też magia oraz inne nadnaturalne moce i specyficzne prawa. Autorzy próbują stworzyć dokładną kronikę własnego, wymyślonego przez siebie świata i jego historii, ubierając go zazwyczaj w kostium starożytności bądź średniowiecza. Mimo, że w utworze pojawiają się postacie nie będące ludźmi, to ich cele, motywacje oraz zachowania niemal idealnie odpowiadają prawdziwemu postępowaniu człowieka. Literatura fantasy bardzo często jest pisana z myślą o tym, by w jak najsubtelniejszy sposób przedstawić własne poglądy na temat otaczającego świata. Równocześnie ma za zadanie bawić i zmusić do refleksji czytelnika - bez różnicy, czy jest nim małe dziecko, czy dorosła osoba.

High fantasy jest poddziedziną fantasy, w której pojawia się świat kompletnie wymyślony i wykreowany przez autora. Spod pióra pisarza powstaje jego geografia, historia, języki, społeczeństwo. Niewątpliwą międzynarodową ikoną najwspanialszego high fantasy jest Tolkien.
Głównym bohaterem jest najczęściej osoba znudzona dotychczasowym życiem, posiadająca nadprzyrodzone lub specyficzne zdolności w danej dziedzinie. Bohater wyrusza w podróż (najczęściej jest do niej zmuszony) i rozpoczyna zwalczanie wszelkiego zła. High fantasy charakteryzuje się bowiem tym, że zawsze występuje w niej wątek walki dobra ze złem.

W przeciwieństwie do high fantasy, w low fantasy występują postacie przeciętne i niczym się nie wyróżniające. Nie mają one ni krzty chęci bądź zamiaru na zostanie królem, księżniczką lub herosem.

Na szczególną uwagę niewątpliwie zasługuje podtyp dark fantasy. Jest on na tyle trudny do wykreowania, gdyż jego zadaniem jest straszyć i równolegle zmuszać odbiorcę do przemyśleń. W dark fantasy główny bohater jest często osobą niewyróżniającą się spośród innych, postawioną w beznadziejnej i tragicznej sytuacji.
Wikipedia napisał:

Twórczość oparta o dark fantasy wymaga wyrafinowanego gustu, gdyż z zasady najbardziej pasuje do melancholijnego, pesymistycznego światopoglądu.


Jest to bardzo trudne, szczególnie, gdy głównym założeniem dark fantasy jest wywołanie u odbiorcy uczucia bezradności, a nawet lęku.

Magia i miecz (Sword & Sorcery - S&S) to podtyp gatunku fantasy, który stawia głównego bohatera - ikonę wszelkich cnót oraz umiejętności walk - w samym centrum ważnych, często niebezpiecznych i okrutnych wydarzeń świata przedstawionego. Samo pojęcie S&S pojawiło się w 1961 roku, kiedy to brytyjski pisarz Michael Moorcock opublikował w czasopiśmie Amra list z żądaniem nazwy dla dziedziny przygodowo-fantastycznej Wówczas, ceniony i dość popularny amerykański pisarz Fritz Leiber zaproponował nazwę "sword-and-sorcery".

Nieco gorszą sławą cieszy się heroic fantasy, w której nie istnieją zasady zdrowego rozsądku, za to występuje multum pięknych niczym kwiat księżniczek, mężnych i sławnych na cały glob paladynów oraz łuczników, którzy umieją trafić w środek tarczy z odległości dwóch tysięcy kroków. W heroic fantasy autor może popuścić wodze swojej wyobraźni i nie obawiać się żadnych konsekwencji. Mimo to popularność tego podtypu fantasy wcale nie spada - wręcz przeciwnie, obecnie niemal każdy zainteresowany grami fabularnymi może godzinami grać w Baldur's Gate lub Gothic.

Dość specyficznym podgatunkiem fantasy jest urban fantasy. Jej akcja rozgrywa się najczęściej w świecie ogromnych drapaczy chmur, neonów i nowoczesnych miast, do których razem z magią wkraczają dziwaczne kreatury. Najczęściej tylko po to, by narozrabiać. Pojęcie urban fantasy pojawiło się w latach 80. ubiegłego stulecia.





Horror
Również horror jest typem fantastyki. Charakteryzuje się on istnieniem zagrożenia życia - bohatera, innych postaci, lub całej ludzkości - przy czym zagrożenie to musi być nierealne. Najprościej mówiąc, jego zadaniem jest wzbudzić lęk i niepokój u odbiorcy, równocześnie wywołując zaciekawienie dotyczące kolejnych wydarzeń oraz zwrotu akcji. Pierwsze prymitywne zapisy o surrealistycznych demonach i wampirach pojawiały się już od wielu stuleci, między innymi w japońskim i chińskim folklorze. Ponadto opowieści zebrane przez braci Grimm również możemy spokojnie podpisać pod treści horroru. Do najważniejszego przedstawiciela literatury horroru zaliczamy przede wszystkim Stephena Kinga.





~~~~~~~~~~
Informacje zebrane i opisane na postawie źródeł:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]




Apeluję, aby w tym temacie pojawiły się uzupełnienia mojej wypowiedzi, Wasze osobiste spostrzeżenia na temat gatunku jakim jest fantastyka, własne informacje, które uważacie za ciekawe i warte umieszczenia (;



Ostatnio zmieniony przez Makoto dnia Pią 19:12, 27 Sty 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Saveirv
Najwyższy Doradca



Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 305
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 11:18, 09 Lip 2008    Temat postu:
 
Cyberpunk



Jako specyficzna odmiana, mały byt w świecie science-fiction.

! =>[link widoczny dla zalogowanych]
! =>[link widoczny dla zalogowanych]
! =>[link widoczny dla zalogowanych]


Pozwoliłem sobie nieco tu temat poszerzyć, a przy okazji przydał by się jakiś update ankiety.



Ostatnio zmieniony przez Saveirv dnia Śro 13:46, 09 Lip 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lossehelin Strona Główna -> ...::Fantastyka i rpg::... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Powered by phpBB © 2004 phpBB Group
Galaxian Theme 1.0.2 by Twisted Galaxy